ul. Fabryczna 13A/1 - Zielona Góra
Galeria sztuki, Zielona Gora, ul. Fabryczna 13a komplety mebli, antyki, zielona góra, orazy na płótnie, akwarele, linoryty, rzeźby komplety mebli, antyki, zielona góra, orazy na płótnie, akwarele, linoryty, rzeźby obrazy, formy przestrzenne, meble

"Maria Idzikowska pochodzi z Radomia. w 1974 r. przyjechała do zielonej Góry na studia animacji kultury i jak twierdzi, od pierwszego wejrzenia zakochała się w tym mieście. W kulturze pracuje już 27 lat. Zorganizowała 160 wystaw - pierwsza odbyła się w hali fabrycznej Novity."

"Zielonogórski Montmartre."
W starej fabryce tekstylnej powstaje Centrum Kultury Fabrycznej. Będą w nim spotykały się
plastyka, muzyka i taniec.

Niegdyś w wysokim budynku przy ul. Fabrycznej 13a był oddział Żagańskiej fabryki tkanin Eichmanna. Od kilku lat budynek straszył powybijanymi oknami. - Gdy w maju pokazałam te wnętrza znajomym, powtarzali, Ŝe mnie pogięło, bo rudera nadawała się tylko do zburzenia. Ale mnie się tu podoba - mówi Maria Idzikowska, która od trzech miesięcy dzierżawi budynek od miasta. Zamierza otworzyć w nim pracowni sztuk plastycznych.- Zawsze marzyłam o stworzeniu miejsca, gdzie plastyka, muzyka, taniec mogły się razem spotkać i współistnieć."

Beata Walocha, 2005-08-17, ostatnia aktualizacja 2005-08-17 17:21., GAZETA WYBORCZA.

    

Historia fabryki - Fabryczna 13 A, Zielona Góra:
1865 - ogród kupca Theodora Tobiasa
1871 - spichrz Dolnośląskiego Związku Finansowego
1877 - siedziba Towarzystwa Handlowego Sameula H. Laskaua
1905 - tkalnia fabrykanta Carla Eichmanna
2005 - Galeria Sztuki w Starej Fabryce Marii Idzikowskiej

Galeria po pierwszym remoncie, sala wystawowa, pierwszy wernisaż:

Zdjęcie przed powstaniem Galerii na ul. fabrycznej, z jednej z imprez zielonogórskich, na tle szkicu "Raptus Europae” Franciszka Starowieyskiego.
Przez kilka lat zdobił wnętrze Galerii w Starej Fabryce.


 


GALERIA SZTUKI W STAREJ FABRYCE Marii Idzikowskiej, ul. Fabryczna 13A /1, 65-410 Zielona Góra, kom. (+48) 507 759 773, ma.idzikowska@gmail.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
Design: GRUPA GEAD